Визитна картичка
Статистиката сочи, че хората имат само 30 секунди, за да направят първо впечатление: отлично или лошо. В резултат на това много хора много се интересуват от това какви дрехи да облекат, какви обувки да носят, как да действат, жестикулират и дори ядат, ако се сервират ястия. Всичко това се взима под внимание и се практикува, за да създаде перфектно първо впечатление. Имайки предвид, че споменатите по-горе неща са съзнателно взети предвид от практически всеки бизнесмен, тази статия ще се фокусира върху това, на което едва се обръща внимание. Може би се чудите какво може да е това. Отговор: колко правилно обменяме своята визитна картичка.
Тази статия съдържа какво и как трябва да направите преди и след размяната на Вашата визитна картичка с бизнес партньор, инвеститор или събеседник. Може би се чудите, има ли нужда от това? Не мога ли просто да предам картата си? Отговорът на тези въпроси е съответно да и не. И ще видите причините, докато четете нататък.
Една хипотетична ситуация:
Влизате в заседателната зала, смело и уверено. Вашият преводач, известен със своята точност и яснота, ходи професионално до Вас. Усмихвате се, кланяте се и се ръкувате с г-н Heishi, главен изпълнителен директор на компания за милиарди долари и потенциален Ваш клиент. Той Ви подава визитката си, елегантно и професионално, като двете ръце деликатно стискат всеки ъгъл на красиво орнаментирания предмет.
Усмихвате се, заглушавате в джоба си мобилния телефон и бързо му подавате своята.
И… губите удивително бързо инвестиция от 15 милиона долара.
За щастие тази екстремна ситуация най-вероятно няма да Ви се случи. Но все пак е изключително важно да се признае значението на етикета и протокола по отношение на визитните картички.
Преди да започнем с етикета, нека разгледаме малко история зад съвременната визитка, както и няколко съвета как правилно да обменяте визитки по цял свят.
Най-ранното използване на визитна картичка датира от Китай от 15-ти век, където тя бележи желанието за среща между двама души. Тези картички са били от съществено значение за саморекламата на търговци и бизнесмени. Те дори биха могли да бъдат доставени до прага на богатите елити, където прислужника се грижел за съхранението и организирането им. След това бизнесменът преглежда всички картички, които е получил, за да реши с кого да организира следващата си среща.
По-късно, през 17-ти век в Европа, използването на визитната картичка навлиза смело из целия континент. Гравирана със злато и украсена с деликатни текстури, визитната картичка се превърна в нещо, което бизнесмена трябва да има задължително в развиващия се индустриален свят. Великобритания, Франция, Германия и други започват да разчитат на визитната картичка като на удобен и разумен начин за организиране на срещи. През 19 век „визитните картички“ се използват широко в социалния живот и това налага строг и сложен набор от протоколи по отношение на нейното използване. Например, ако един мъж иска да посети жена, която все още живееше с родителите си, той сгъва визитката по определен ъгъл, показвайки желанието си да я види насаме.
И накрая, революционният инструмент за бизнес комуникация прокарва своя своя път към Америка. През 20-ти век, докато Съединените щати продължават да се развиват, бизнес практиките стават по-сложни и формални. Перфектното допълнение към тази еволюция на американския бизнес е визитката. Ръководителите, изпълнителните директори и дори хората, които просто търсят работа, започват да рекламират себе си или фирмите си с любимия си нов инструмент. По целия свят визитката се превръща в безценен актив в света на комуникациите.
Днес в света на бизнеса притежаването на визитка е изключително важно. Но това не свършва дотук. Едно е да притежавате визитка, а друго е да обменяте визитки и да овладеете важния етикет, който идва с нея.
В следващите редове ще Ви предложим един прост набор от съвети, които ако бъдат спазени, ще Ви позволят учтиво да обменяте визитки с предприемачи по целия свят:
*Кога се разменят визитки
В бизнес отношенията има специално създаден етикет при подаване и вземане на визитка, чието познаване е важно за всеки, който влиза в делови бизнес отношения с партньори или клиенти.
*При бизнес срещи между партньори, които се виждат за пръв път, визитките се разменят след като те заемат местата си на работната маса. Пред всеки от стоящите срещу него партньори гостът поставя визитката си, а домакинът я поглежда и я връща пред себе си;
*По време на приеми и коктейли двама или повече партньори биват представяни или се представят един на друг, разговарят и при възникнал взаимен интерес разменят визитките си в края на разговора.
*След размяната на визитки не забравяйте да добавите учтиво, че ще Ви е приятно да се срещнете отново. Липсата на визитни картички при запознанство на бизнес среща може да се изтълкува като проява на нежелание за бъдещи контакти или небрежност;
Събраните от Вас визитки могат да се окажат много ценни, ако сте ги съхранили тематично или хронологично в специални класьори, отбелязвайки на гърба на всяка от тях повода за съотвеното запознанство.
*Поддържайте хубави, чисти и свежи визитки;
*Винаги имайте няколко от тези малки картички под ръка- възможност за раздаване на Вашата визитка може да възникне по всяко време. И ако в този момент нямате бихте могли да пропуснете възможността;
*Според правилата на етикета и протокола, визитните картички не трябва да се вадят направо от джоба, а е добре предварително да бъдат поставени в кутийка-визитник.
*Не предлагайте картичката в началото на срещата и избягвайте да изглеждате настойчиви. Непрофесионално е;
*Вашата визитка не е сувенир- Винаги помнете, че Вашата визитка не е сувенир или бонбон. Не я предлагайте на всички, които срещнете. Предавайте я само на онези, които биха го оценили. Много хора, които провеждат семинари, имат навика да дават своите визитки на всички присъстващи. Не го правете. Дайте визитките си само на тези, които показват интерес да я имат. Не е задължително всички присъстващи да имат такъв. Научете се да оценяте стойността на своите визитни картички;
*Ако човекът на когото я давате я отхвърли не го задължавайте;
*Поискайте картичка в замяна- Може би се чудите защо това е необходимо. Това автоматично Ви дава контакт с другата страна;
*Когато правите бизнес с чуждестранни партньори, нека Вашата визитна картичка бъде преведена на езика на партньора;
*В Япония и Китай е обичайно да се борави с визитки с две ръце;
*Никога не сгъвайте, маркирайте, разкъсвайте или променяйте по друг начин визитна картичката в присъствието на този, който Ви я даде. Визитната картичка е лицето на бизнеса или на самия бизнесмен и по този начин подобни действия са изключително обидни. Докато в някои култури е обичайно да пишете или да правите бележки на визитка, винаги е най-добре да го направите, след като сте е приключила срещата.
*Основно правило за подаване на визитки:
Никога не плъзгайте визитната си картичка по масата. Това е израз на неуважение. Ако е необходимо, се изправете, идете до човека и му я подайте. Така със сигурност ще направите много по-добро впечатление. Прието е винаги да подавате визитната картичка с Вашата дясна ръка или с двете ръце заедно;
*Според протокола в арабския свят подаването с лява ръка се приема за обида, а подаването с двете ръце се препоръчва за Далечния изток. Също така ако пътувате по бизнес и имате срещи с чужденци трябва да избягвате подаването тип „раздаване на карти за покер“, ще си спестите много неприятности и лошо впечатление;
*За добър маниер и жест на отношение се счита при подаване да погледнете за кратко в очите човека, който ще приеме визитката и да му се усмихнете/
*Когато приемаме визитката: Приемете визитката така както Ви се подава. Или с дясната ръка или с двете ръце заедно. След това е добре да я разгледате, да споменете колко е хубава и да я приберете задължително в малък визитник! Ако сте на преговори с повече хора, подредете техните визитните картички на масата пред Вас в реда, в който са Ви ги подали, или в реда, в който са седнали. Така ще Ви е лесно да се обръщате с имена към тях, когато разговаряте.
Никога не правете грешката да вземете визитката, да я сложите в задния си джоб и да седнете. Така ще оставите лошо впечатление и неуважение, а и ако някъде след това я загубите не е тактично да искате отново визитка.
Визитките навсякъде по цял свят са считани за средство което представя личните контакти на човека. Уверете се, че имате достатъчно винаги в себе си. Преди да тръгнете на път проучете какви са бизнес етикетите в държавата където отивате. В Англия например етикета за подаване и вземане на визитки е много по-невзискателен отколкото в Япония.
Снимки: Pinterest