Пицата-любопитни факти

Пицатa- една от международно признатите емблеми на Италия, може да задоволи почти всички вкусови предпочитания. Открита още по времето на Римляните. Te консумирали кръгъл хляб с билки и зелени подправки почернял в пещите, който наричали „пицеа“. Ако сте любители на това божествено блюдо сигурно ще Ви бъде любопитно да научите някой малко известни факти за нея. Ето някой от тях:
*Произход
В действителност пицата е изминала доста дълъг път. От древноегипетските си корени, когато са я правели с брашно до така модерния напоследък лимец.
Първото документирано споменаване на пицата е от 997 г., в договор за наем за мелница на брега на река Гариляно в Лацио. Като клауза от договора е включено плащането по 12 пици за всяка Коледа и Великден.
Това, което обаче през 997 г. се е наричало “пица”, може би е било по-близо до днешната фокача или питка. Познатата ни днес вкусотия се появява векове по-късно. Едва през 1570 г., Бартоломео Скапи, личен готвач на папа Пий V, описва рецепта за тесто (по-сладко от днешното). То е можело да бъде гарнирано с абсолютно всичко по желание на клиента;

*Първата пицария
Открита през 1830 година в Неапол. Първоначално отваря като хранителен магазин. Казвала се е „Antica Pizzeria Port’ Alba“ и била място, където приготвяли пиците си на пещ.
*Пицарии в Неапол
В Италия има над 40 хиляди пицарии, от тях поне 5 хиляди са в Неапол, а общата продажба в страната е около 3 милиарда пици годишно.
*Най-скъпата пица в света
Тя е дело на виртуоза Ренато Виола. Неговата пица “Луи XIII” ще Ви струва 12 000 долара. Тя е гарнирана с три вида хайвер, червени скариди, средиземноморски омар и морски цикади. Пицата върви с коняк “Реми Мартен” и шампанско “Круг”, реколта 1995 г.. Друга пица, която също се класира сред най-скъпите в света струва 2,745 $ и е създадена от Доменико Кролла. Тя съдържа шотландска пушена сьомга, медальони от еленско месо, ядливо злато, омари, мариновани в най-добрите коняк и шампанско, хайвер.
*За да не обидете италианците
Никога не трябва да слагате добавки сосове, като кетчуп, горчица и майонеза, на пицата пред италианец, защото има голяма вероятност да се обиди.
*Най-бързият „пица мейкър“ в света
Той прави по 14 пици за 2 минути и 35 секунди.
*В световните рекорди на Гинес, през 2015 година, е отбелязан рекорда за най-дълга пица в историята. На Световното изложение в Милано, италианската Национална асоциация на майсторите на пица пече най-дългата пица в историята. В проекта участват 2 тона тесто, 2 тона моцарела, 1,5 тона доматен сос, 150 литра студенопресован зехтин, 30 кг мая, 5 фурни, 40 души носачи, 80 пицари и 200 доброволци. Резултатът е дълъг почти 2 км, по-точно 1595 метра и 45 сантиметра.
*Музей на пицата

Намира се във Филаделфия, наречен Pizza Brain, той е дом на най-голямата в света колекция от паметници за пици.
*В Неапол можете да поръчате нещо, наречено “пица портафолио” (буквално преведено “пица портфейл”). Тя представлява нормална кръгла пица, сгъната на четири. Можете да си я хапнете в движение, по път за работа или разглеждайки забележителностите на прекрасна Италия.
*Американските проучвания доказват, че над 7 милиарда документа годишно се изцапват от пица, която служителите консумират докато хапват на работното си място.
*Хавайската пица е изобретена през 1962 г. от гърка Сам Панопулос, който работи като пицар в Канада.
*Маргарита

Този символ на Италия, носещ цветовете на нейния трикольор, представляващи обединението на страната – е бил кръстен така съвсем случайно. Пицарят Рафаеле Еспозито от пицария “Pietro… e Basta Così” (която е основана през 1780 г. и все още съществува под името пицария “Бранди”) е призован през 1889 г. да направи пица за италианския крал Умберто I и съпругата му Маргарита Савойска. Рафаеле приготвил за случая три различни версии и този, който предпочела Маргарита, бил именно пицата с домати, босилек и моцарела. Когато го попитали как се казва ястието, Еспозито, който си падал галантен кавалер, отговорили “Маргарита”. Така се родила култовата пица.
Историята на пицата “Маргарита” не свършва до тук. Утвърждаването на Рафаеле Еспозито като ненадминат цар на пиците е потвърдено и със специален документ –писмо от кралския иконом с изявлението: “Имам честта да потвърдя, че трите вида пица, създадени от Вас за Нейно величество Кралицата, бяха оценени като превъзходни.” Писмото е от 11 юни 1889 г. и все още виси в пицария “Бранди” в Неапол. Неаполитанецът от швейцарски произход Франческо де Буркард е написал книга, наречена “Usi e costumi di Napoli e contorni descritti e dipinti” (“Обичаи и привички от Неапол и околностите”), публикувана през 1858 г. В нея кулинарният хроникьор отбелязва, че макар традиционната пица да се подправя с мас (!), босилек и сирене моцарела (както и други сирена), опцията за добавяне на горещ доматен сос също е често срещано явление. С което – волно или неволно – оспорва авторството на Рафаеле Еспозито.
Това е може би едно от най-добрите открития на древността, съперничещо дори на колелото. Пицата всъщност е била използвана като поднос, който е можело да се изяде накрая. Това гениално изобретение обаче не се използва днес.
*През 1835 г. Александър Дюма, автор на „Тримата мускетари“, пътува до Неапол, където отбелязва, че неаполитанските бедняци не ядат нищо друго, освен диня през лятото и пица през зимата.
*През първите няколко десетилетия на 20 век пицата предимно се яде и продава от италиански имигранти от работническата класа …
*Пица за кучета

Хората не са единствените, консуматори на пицата. Има дори една мини пица за кучета, наречена “Heaven Scent Pizza”, изработена от брашно, моркови, целина и пармезан.
*Най-доброто сирене за пица
През 2014 г. учените в областта на храните изучават свойствата на печене на различни сирена и откриват научни доказателства за общоизвестен факт – с моцарела се прави най-добрата пица.
*Първите известни чикагски пици са създадени през 1943 г. от ресторант, създал по-късно веригата пицарии Uno.
*Отначало пиците се продават само на парче, но през 1933 г. Patsy Lancieri (от Pizzeria на Patsy в Ню Йорк) започва да продава пицата цяла – тенденция, която бързо е заимствана от други пицарии.
*Пицария Domino’s
Основана е през 1960 г. Основателят на веригата ресторанти Том Монаган е един от тримата в света, които притежават специалност “Пицаология” от “Колежа на Домино” – програма за управление на бизнеса, която той основава през 80-те години.
*Първата замразена пица излиза на пазара през 1962 година.
*Пицата по света

Независимо, че е с произход от Италия, страните по света са развили свои собствени регионални версии на класическата храна. В Бразилия майсторите готвят пиците си със зелен грах, френската е с пържено яйце, а в Китай е с изненадващо хрупкава коричка.
*Старт на кариерата с пицата
Много известни хора са започнали кариерата си с правене или доставка на пици. Например Стивън Болдуин и Бил Мъри са работели в пицарии, а Жан Клод ван Дам е доставял пици.
*Пицата срещу престъпния свят
През 2008-ма година пицата е помогнала за предотвратяването на престъпления: когато доставчик е нападнат от крадци и за да се защити, той хвърля горещата пица, което го се спасява.
*Първата пица, доставена в космоса
През 2001 г. “Пица Хът” доставя 150 см пица със салам на Международната космическа станция
*3Д принтер за пица
Малко повече от десетилетие по-късно, през 2013 г., група учени, финансирани от НАСА, изобретяват 3D принтер, който може да готви пица само за 70 секунди;
*Най-издържливата пица в света
Военната лаборатория на САЩ наскоро изобрети пица, която може да издържи до три години. Пицата е предназначена за войници в мисия;
*#Pizza
Проучване на Photoworld е установило, че пицата е най-публикуваната в инстаграм храна в Ню Йорк Сити. Всъщност публикуваните на територията на целия Ню Йорк постове с хаштаг #pizza съставят 6,1% от всички #pizza постове по света. Нюйоркчаните пускат три пъти повече #pizza снимки в инстаграм от жителите на Неапол (2,1%).

