Вкусът на седмицата,  За свободното време,  Любопитно

Галангал

Какво представлява галангала?

Галангал /Alpinia Galanga/ е изключително популярна подправка в цяла Югоизточна Азия. Особено характерна е за любимата на мнозина тайландска кухня, където се използва и като храна и като билка. 

Тя е част от семейството джинджифилови и прилича на джинджифила. Това, което се използва от него е корена. Той има остър мирис, напомнящ черен пипер и бор. Вкусът му е на лимонова кора, камфор и борова смола. Сходството във външния вид с коренището на джинджифила е довело до едно от общите му имена, тайландски джинджифил. В някои традиционни медицински системи се счита, че галангала дори превъзхожда джинджифила.

История на галангал

Названието галангал произхожда от китайското Liang-tiang и арабското Khalanjan. Латинското наименование на галангал е дадено в чест на Просперо Алпини – италиански ботаник, който пръв описва и категоризира това твърде екзотично растение.

В Европа идва благодарение на римляните, които я получавали от арабските търговци. В средните векове е бил популярен като лечебно средство. Отварата от галангал се е използвала за възбуждане на апетита, за укрепване на стомаха и срещу колики.

Ползи от галангал

Когнитивна функция

  • Поддържа умствена бдителност;
  • Засилва вниманието;
  • Поддържа добрата памет.

Мозъчна функция

  • Невропротективни ефекти;
  • Увеличава енергията;
  • Поддържа координацията.

Други ефекти

  • Подпомага здравето на сърцето;
  • Засилва имунитета.

Допълващи съставки

  • Кофеин — подкрепя устойчиво внимание

Лекарствени ползи

Корените на галангал се прибират, когато са на 4 – 6 години и могат да се използват пресни или сушени. Те могат да бъдат събирани през цялата година, но за предпочитане е през есента и зимата. Сушат се на слънце.

Галангал е билка, която стимулира храносмилателната система. Ефекта от него е афродизиак, ароматен, горчив, храносмилателен и отхрачващ. Коренището има широк спектър от приложения в традиционната медицина, като е особено ценен с неговите антибактериални свойства и стимулиращият му ефект върху храносмилателната система.

Използва се за лечение на различни състояния на храносмилателната система, като нарушено храносмилане, колики и дизентерия. Използва се и при лечение на кожни заболявания, проблеми с далака, респираторни заболявания, рак на устната кухина и стомаха, за лечение на системни инфекции, холера и др.

Коренището се прилага върху болни зъби, за да се излекува зъбобола.

Галангал в кулинарията

Подобно на джинджифила, галангал се съчетава много добре с чесън, канела, куркума и кокосово мляко. Сушеният и смлян галангал е доста по-пикантен от пресните корени. Етерично масло, получено от корена, се използва за ароматизиране на ликьори като Chartreuse и Angostura, както и на някой безалкохолни напитки.

Цветята и цветните пъпки се ядат сурови. Те също могат да бъдат приготвени и на пара, добавени към супи, смесени с люта паста и т.н.

В тайландската кухня използването на галангал може да се сведе до три основни начина:

  • Ситно нарязани корени се запържват в мазнина с чесън още в началото на приготвянето на ястието;
  • Счукани корени галангал са една от основните съставки на къри пастите;
  • Тънко нарязаните корени придават невероятния вкус на люто-киселата супа със скариди Том Юм Кунг или на Том кха кай – пилешка супа с кокосово мляко.

Ароматът на галангал се използва и в индонезийската кухня. Стритите на прах сушени коренища се използват за овкусяване на традиционния сладък соев сос – кечап манис.

Оставете отговор

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *