Дигитализацията във F&B индустрията през 2022-ра
Ресторантьорството традиционно бавно възприема дигитализацията и иновативните цифрови решения. Но през 2020 г. и 2021 г. пандемията COVID-19 промени това, Ситуацията принуди много от ресторантьорите да погледнат отвъд досегашните си рамки.
Много от тях се обърнаха към техниката през последните няколко години, дори и неохотно, за да се адаптират към нова реалност. Такава, която включва по-безконтактна технология, увеличаване на личното пространство на гостите и др..
Технологиите и иновациите са това, което могат да помогнат, дори да спасят ресторанти, тъй като те трансформират как работят и те не просто оцелеяват, а процъфтяват, в тази нова свързана и безконтактна епоха.
От онлайн поръчките и безконтактните плащания до доставка по домове и офиси F&B индустрията вече не може да си позволи да пренебрегне тенденциите, които помагат на предприятията да се преоткрият, за да останат конкурентоспособни.
Както се прогнозира, че растежът в ресторантьорството ще бъде изцяло задвижван от непосредственото потребление, използването на технологии не е само за подобряване на операциите и доставката на услуги, но и преобразяване на ресторантите.
И така, на какви цифрови тенденции и инструменти трябва да наблегнат ресторантьорите през 2022 г., за да останат актуални?
1. Онлайн системи за поръчка и приложения за доставка
Тъй като ресторантите остават уязвими към наложените ограничения, строги санитарни разпоредби и дори затваряне, онлайн поръчките са добре дошли на помощ. И тази услуга е тук, за да остане, тъй като потребителите в днешния забързан свят свикнаха да получават храната, която искат, когато, където и както я искат.
Приходите от пазарът за доставка на храни през 21-ва е повече от $ 150 милиарда в световен мащаб, което се е утроило повече от 2017 г. Естествено до голяма степен това се приписва на пандемията, според статистиката на McKinsey.
Приложенията за доставка на храни като UberEats, Foodpanda, или Door Dash ще продължат да бъдат важно решение за ресторанти, които не са в състояние да отговарят на условията, предизвикани от пандемията.
Много клиенти заявяват, че предпочитат все повече да поръчват доставка на място. Водени от тази тенденция много собственици на ресторанти инвестират в разработването на собствени интегрирани онлайн платформи и приложения.
А най-важното е, че въпреки “разстоянието”, тази цифрова близост дава възможност на ресторантьорството да остане тясно свързана с клиентите си.
2. Безконтактно плащане
Безконтактната технология върви мейнстрийм и не става въпрос само за поръчка онлайн, но и за плащане със смартфон, смарт часовник, смарткарта и др. без докосване устройство. Новите платежни технологии бавно набират скорост в рамките на световната ресторантьорска индустрия, но и тази тенденция се ускори с пандемията.
Изчислено е, че безконтактните плащания ще се утроят от $ 2 трилиона до $ 6 трилиона по света до 2024г. , а наличието на такива опции според сведенията е изключително важно за 34% от клиентите.
Без пари в ръка не се изисква човешки контакт. По-хигиенично е, по-безопасно, по-бързо, мигновено и удобно. От гледна точка на паричния поток е и по-ефективно. Ако искате Вашият ресторант да бъде предпочитан през следващата година е по- добре да инвестирате и да планирате стратегия за мобилно и цифрово плащане.
3. Онлайн система за резервация на маса
Резервирането на маса чрез телефонно обаждане се превръща в нещо от миналото, тъй като технологията за онлайн резервация на маса придобива ново значение. Приложения като Eat App, Tablein или OpenTable дават на клиентите свободата да виждат наличните маси и да правят собствена резервация в движение.
От своя страна, чрез използване на системи за резервации, ресторантьорите могат да управляват свободните места, списъци с чакащи, както и да събират жизненоважни клиентски данни било то за проследяване на контакти или пазарни прозрения.
Концепцията дори е направена стъпка по-напред. Чрез своята инициатива OpenTable предлага на ресторантите възможност да предложат уникални кулинарни събития и изживявания за хранене, отвъд стандартните резервации.
Независимо дали става въпрос за Ramen Nights в трапезарията на известната готвачка Хю Ачесън или меню за дегустация на фиксирана цена, гостите могат да резервират следващото си специално преживяване за хранене лесно, директно и според това, което гъделичка вкусът им. Време е да станете креативни!
4. Цифрова кухня
Вече няма нужда сервитьора да грабва хартия и писалка, да се притеснява за зацапани касови бележки или да тича напред-назад между кухнята и залата. Кухненските дисплейни системи (KDS) са дъска за цифрово меню за кухненския персонал, помагаща на ресторантите да рационализират операциите си
Пряко свързан със системата за точка на продажба (POS) на ресторанта, екранът показва не само поръчките, но и проследява времето за доставка. Прави мониторинг на наличностите и сигнализира, когато даден продукт не е наличен. Това технологично решение в крайна сметка гарантира по-добра комуникация, точност, по-ясни работни процеси и обещава по-устойчива кухненска операция.
5. Автоматизиран софтуер за управление на запасите
Автоматизирането на вашето управление на запасите означава проследяване на запасите от храни и напитки, предвиждане на количества и дори насрочване на поръчки вече не е необходимо да бъдат отнемащи време досадни задачи. Много важно е, че прилагането на такъв софтуер във вашия работен процес също може да намали разхищаването на храни, което според сведенията струва на хотелиерството индустрия $ 100 милиарда годишно. Чрез авангардна технология за изкуствен интелект (ИИ) компании като Winnow помагат на собствениците и мениджърите на ресторанти да намалят разхищаването и разходите за храна и да управляват бизнеса си по-ефективно и устойчиво. Партньорствата с иновативни платформи като Too Good to Go също спасяват ресторантите от губене на хранителния си излишък, вместо да го предоставят на потребителите, които търсят сделка с храна. Спестяването на време и пари всички, докато помагате на планетата – звучи като безмозъчна с устойчивост, която е начело на глобалния дневен ред.
6. QR кодове
В тази ера “без докосване” автоматичното сканиране на баркодове с камери на смартфоните позволява на клиентите да получат достъп до онлайн менюта, да направят своята поръчка и да заплатят без контакт.
QR технология не изисква изтегляне на приложение. Тя играе съществена роля в подпомагането на ресторантите, предлагайки редица удобни ползи на сравнително ниски разходи за ресторантите и е направо задължителна в бъдеще.
7. Технология за пречистване на въздуха
Докато клиентите се връщат в ресторантите, ще бъде от критично значение да ги накараме да се чувстват сигурни. Надстройването на технологии за насърчаване на “чистия въздух” е нарастваща фокусна точка за ресторантьорството.
Безвредна към човека биполярната йонизация, която пречиства въздуха и повърхностите в закрити пространства чрез неутрализиране на замърсителите, вече показва обещаващи резултати и намира пазар за себе си.
Както и системите, които използват ултравиолетова светлина, известна като ефективни за пречистване на въздуха. Макар че тези концепции все още не са основни, те бързо се превръщат във важна част от ресторантьорския бизнес в един по- предпазлив свят.
Ускоряване на дигитализацията във F&B индустрията
Всяка криза си има и нещичко положително. Пандемията COVID-19 може да е нарушила “обичайния бизнес” и да е наложила някои драстични промени в ресторантьорството, но това смущение е събудило и много професионалисти да ускорят технологичните тенденции, бързите промени и да си издигнат отново своите ресторанти.
Технологията представя уникални решения за ресторантите, за да се диференцират и собствениците да управляват бизнеса си по-ефективно. От своя страна, тя дава повече време и енергия, за да се съсредоточат клиентите върху вкусната храна и нови запомнящи се преживявания. Било то в ресторанта или извън него. Печелившо решение, не мислите ли?