Как да изчислим себестойността на ястията и напитките в Ексел
Независимо дали изготвяте меню за новооткрития си ресторант, опитвате се да бюджетирате седмичните разходи, или изчислявате разходите за минал период изчисляването на себестойността на храните и напитките е една от най-съществената информация, която трябва да притежавате като собственик или мениджър.
Разходите за храна и напитки Ви позволяват не само да прецените колко добре се справя Вашият ресторант в сравнение с изминал период, но също така Ви помага да правите разлика между ястия и напитки, които носят най-много печалба и тези, които всъщност губят пари за Вашия бизнес.
Какво представлява себестойността за храни и напитки?
В основата си себестойността за храни и напитки представлява всички разходи по производството на даденото ястие или напитка.
Разходите се използват от мениджърите и главните готвачи на ресторанта, за да се определи възвращаемостта и печалбата от даден продукт. Разходите следва да вземат под внимание всичко – от фиксирани режийни разходи като труд и електроенергия до индивидуални разходи за съставки.
Разходите за храна и напитки помагат на мениджърите и главните готвачи на ресторанти да разберат по-добре рентабилността на елементите от менюто си и да вземат решения въз основа на тази информация.
В следващите редове ще се опитам да Ви обясня как точно да изчислите разходите за храна и напитки в ресторанта.
И така, накратко:
Как да изчислим себестойността?
Разходите за храни и напитки често изглеждат като трудна задача. Поради тази причина се опитах да разбия процеса стъпка по стъпка. Примера е за ястията, но е аналогично и за напитките. Само да вметна, ако не изчислявате себестойността в програма, то направете си таблица в Ексел.
# Стъпка 1: Себестойността на кое ястие изчислявате?
В първата колона изпишете наименованието на ястието, чиято себестойност изчислявате;
# Стъпка 2: Разбийте всяко ястие в съставките му
Всеки продукт, вложен в кулинарната продукция. От подправката, през мазнината до основните продукти; Освен това нанесете разходи за труд, където мерната единица е човекочас, разходи за ток и вода. Изобщо всичко, което се сетите като вложение в продукцията.
# Стъпка 3: Мерна единица
В следващата колона запишете мерната единица, която използвате. Всички съставки трябва да са в една мерна единица. При ястията обикновено това е килограм, а при напитките литър;
# Стъпка 4: Количество
В следващата колона нанесете количеството, вложено в 1 порция готов продукт;
# Стъпка 5: Единична цена
Тук се залага цената на килограм
# Стъпка 6: Изчислете цената на вложеното количество
Тук следва така страшните за повечето хора формули. В следващата колона натиснете =, следва (, кликнете на клетката със заложената единична цена разделете на 1000, т.к. е за килограм, затворете скобата) и умножете по вложеното количество. Звучи объркващо, нали? Ето и нагледен пример:
А Б В Г Д
Продукт | МЕд | Вложен грамаж | Единична цена | Себестойност |
брашно | кг | 750 | 1,70 лв. | 1,28 лв. |
В последната графа формулата е: =(Г/1000)*В
Разбира се буквите са примерни и във Вашият документ няма да са точно тези.
# Стъпка 7: Формулите навсякъде
Уверете се, че сте дръпнали формулата за всички вложени разходи.
От тук е много по-лесно да получите по-голяма картина на ресторантите си ежедневна операция и дали е възможно или не да се прекъсне дори или дори да се обърне печалба.
# Стъпка 8: Окончателна себестойност
Най- отдолу в графата себестойност сумирайте общата сума.
Значението на изчисляването на разходите за храни
Като мениджър или главен готвач на ресторант рентабилността вероятно е Вашият приоритет номер едно. В крайна сметка успеха е всичко, което има значение.
В ресторантьорството основният метод за увеличаване на печалбите е чрез продажба на храни и напитки. За да прецените каква е продажната цена, която трябва да заложите първо трябва да знаете какви са разходите, нали?
Въпреки значението си, разходите за храна често не се вземат на сериозно от мениджъра на ресторанта. Това може да се дължи на предположението, че изчислението им е труден процес или че разходите за храна не са толкова осезаеми разходи за бизнеса Ви като наем и труд. Май не е точно така, нали?
Изчисляване на себестойността не е само до малките вериги ресторанти. Това е индустриален стандарт, който дори и най-големите световни ресторантьори практикуват.
# Бонус: Не забравяйте да актуализирате всяка променена от доставчика цена, за да сте винаги наясно с реалната картинка.
П.п. Благодаря Ви за отделеното време и внимание! Надявам се да съм Ви била полезна и ако е така може да споделите с колеги и приятели.