Тенденции, новини

Как се промениха потребителските навици, повлияни от пандемията

Преглед на изображението източник

Ще ни отнеме години, ако не и десетилетия, да проумеем напълно въздействието, което пандемията COVID-19 ни оказа.

От политиката през икономиката до междуличностните взаимоотношения, има много коронавирус последствия, за които трябва да се говори. Особено за начина, по който поведението на потребителите се е променило от края на 2019 г. до 2021 г.

Грубите оценки сочат, че COVID-19 е оказало влияние върху поведението при пазаруване на 9 на 10 потребители.

С бързи, често непредсказуеми промени в стратегията за затваряне (Lockdown) — повторно откриване и затваряне отново, нови разпоредби, объркващи насоки за безопасност…цяло чудо е, че поведението на потребителите изобщо е разпознаваемо.

Но нека разгледаме конкретни промени в техните действия и възприятията, настъпили по време и след пандемията COVID-19.

Потребителско поведение по време на пандемията COVID-19

Първо, очевидното: пандемията ни направи по-предпазливи да пазаруваме лично.

През цялата 2021-ва г. хората посещават все по- малко реални магазини. Дори основни продукти, все по-често са биват закупени онлайн.

Като цяло през 2021 г. 71 % от потребителите са пазарували онлайн. Някои проучвания представят този още по-висок.

2020 и 21-ва бяха годините на “работа от дома“. Хората не бяха твърде нетърпеливи да бъдат в близост с другите, а в контекста на магазините, това разбира се означава опашки.

В проучване на поведението на потребителите Qudini[3] разкри, че 42% от потребителите са по-склонни да избягват магазините поради опашки.

Безопасността не е единствената грижа, разбира се. Клиентите, и хората като цяло, също се притесняваха и за финансовата си сигурност.

Средно 38 % от европейците бяха загрижени да платят сметките си на следващия месец. Излишно е да казвам, че това е повлияло на готовността ни да купим: 42% от потребителите обмислят отлагане на основна покупка.

Преминаването към по-пестелив начин на живот е преобладаващата тенденция през последните години. От Qudini твърдят още, че:

  1. 36 % от потребителите са приоритизирали икономиите пред разходите;
  2. 63% класират “съотношение цена/качество” като най-добрите си критерии за покупка;
  3. 87% заявяват, че оферта за отстъпка ще “повлияе силно” на решението им да закупят продукт онлайн.

С промяната на покупателната способност се променят и целите. Изправени пред вероятността да се забият у дома месеци наред, много хора решиха да не се отпуснат и да се съсредоточат върху самоусъвършенстването.

Потребителско поведение след пандемията COVID-19

Най-очевидната промяна след затварянето е по-широкото цифрово приемане.

Дори след затварянето и след разгръщането на ваксинацията, броят на потребителите, готови да пазаруват в магазини от първа необходимост, не се е повишил значително. Удобството на онлайн пазаруването ни развали всички.

Това съответства на отговорите на същото проучване, където 22% се очаква да поддържат по-висока честота на онлайн пазаруване след COVID, а 28% се очаква да увеличат честотата си на пазаруване в магазина.

Безопасността е другото нещо на ум на всички.

Значителна част от потребителите настояват за задължителни паспорти COVID-19 за транспортни компании и авиокомпании, както и ресторанти, барове и дори салони за красота.

Друга интересна промяна е, че потребителите сега са по-отворени към идеята за закупуване на екологични продукти. За съжаление трябваше да ни глобална пандемия до главата, за да започнем да се интересуваме повече от въздействието ни върху околната среда.

43% от потребителите заявяват, че опасенията за околната среда са повлияли върху техните решения за закупуване, а 57 % са заявили, че купуват продукти, които са по-добри за околната среда, дори ако такива продукти са по-скъпи.

Тази смяна се простира върху други форми на съвестно потребление. Около 81% от купувачите след COVID направиха покупките си по-близо до дома и подкрепиха местния бизнес.

Неща, които трябва да се обмислят в постпандемичния свят

Често чуваме, че трябва да се работи върху предлагането на по-безопасни преживявания в магазина, което всъщност дава онлайн средата.

Лесно е да се каже. В следващите редове разглеждаме един бърз списък на тенденциите, които смятаме, че са най-важни в новата ера след COVID.

Оставете отговор

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *