Компостиране в ресторанта
Как става?
Всички днес знаем колко е важно да се пази природата. И в тази връзка може би се опитвате да намерите начин и вашето заведение да стане по-екологично? Защо не помислете за компостиране на Вашите органични отпадъци.
Разхищаването на храни влияе отрицателно върху околната среда поради количеството метан, което произвежда, когато се изхвърля в депата. Чрез компостиране можете да използвате хранителни отпадъци, за да обогатите почвата и да намалите въглеродния си отпечатък. В следващите редове ще научите за ползите от компостирането и как да компостите във вашето заведение.
Какво представлява компостирането?
Компостиране е естествен процес, който разлага органични отпадъци с помощта на азот, въглерод, влага, и кислород. Този процес превръща органичните отпадъци в тъмно, богато вещество, което е известно като хумус или компост. Хумус може да се използва за всички видове почви, за да се осигурят правилните хранителни вещества за растенията и да им помогне да растат бързо.
Какви са ползите от компостиране?
Все повече ресторанти в цялата страна започват да компостират органични отпадъци. По-долу са представени финансовите и екологичните ползи от компостиране във Вашето заведение за хранене и развлечение.
*Намаля отпадъците във Вашето заведение
Чрез компостиране във Вашия ресторант, Вие сте в състояние да сведете до минимум количеството хранителни отпадъци, които достигат депата. Отпадъците в депата гният и произвеждат емисии от метан, който е основен фактор за изменението на климата.
*Обогатява почвата
Компостирането превръща отпадъците във Вашия ресторант в богат на хранителни вещества хумус, който може да се използва за обогатяване на културите и подобряване на плодородието на лошата почва. Компостът помага на почвата да произвежда повече хранителни вещества и вода, която помага на културите да растат по-бързо. Плодовете и зеленчуците, които отглеждате, могат да бъдат използвани за приготвяне на ястия и помощ за съкращаване на разходите за храна.
Елиминира необходимостта от химически торове
Химическите торове са изключително високи на азот, който уврежда растенията и намалява добива на култури. Химикалите също могат да доведат до подкиселяване на почвата поради липсата на органични вещества в почвата. Чрез компостиране ще можете да използвате хумус, за да отглеждате здрави култури и да елиминирате необходимостта от закупуване на скъп тор.
Какво не мога да компостирам?
Когато решавате какво да компостирате важно е да оставите “заболяли”, защото им е трудно да се разградят напълно. Също така е идеално да се отстранят отпадъци, които привличат различни вредители. Ето списък с някои от другите продукти, които не трябва да се компострат във Вашия ресторант:
- Млечни продукти
- Меса
- Риба
- Кости
- Прах от въглища и въглени
- Масла, мазнини
Какво мога да компостирам?
По-голямата част от хранителните остатъци всъщност могат да бъдат компостирани. Въпреки това, поради ограниченото количество пространство и оборудване, което може да имате във Вашето заведение, най-добре е да сте селективни на това, което компостирате. По-долу е даден списък на отпадъците, които лесно могат да бъдат компостирани:
Кафяви:
- Дървесна кора;
- Листа;
- Клонки и слама;
- Вестници;
- Картон;
- Хартиени салфетки
Зелените:
- Плодове и зеленчуци;
- Трева;
- Утайка и филтри от кафе;
- Яйчни черупки;
- Торбички за чай.
Кафявите отпадъци осигуряват въглерод, а зелената материя доставя азот на Вашия компост. Наличието на смесица от азот и въглерод във Вашия компост е от съществено значение, за да може процесът на компостиране да работи.
Трябва ли ми специална машина е за компостиране?
Компост може да се произвежда или чрез използване на машини или отворени ями. Машините за компостиране обаче спомагат за сортирането на плодове, утайки от кафе, изрезки от трева и други отпадъци, спретнато организирани на едно място. Много контейнери за компостиране също са предназначени да осигурят подходящ въздушен поток и влага, за да трансформират органичните материали в компост.
За тази цел се ползват компостери с различен капацитет и мощност. Те могат да преработят от 75 до 2400 кг отпадъци седмично. Новите модели се регулират с приложение за смартфон, таблет, лаптоп или компютър.
Когато решавате коя машина за компостиране е подходяща за Вашия бизнес, задайте си следните въпроси:
*Това ли е правилният размер за нуждите на ресторанта ми?
*Контейнерът позволява ли ми лесно да смесвам елементи?
*Лесно ли се зарежда и разтоварва?
Как мога да компостирам в моя ресторант?
Компостирането във Вашия ресторант Ви осигурява пълен контрол върху това, което влиза в машината за компостиране и къде отива компостът, след като процесът приключи. Преди обаче да започнете от съществено значение е да проверите разпоредбите за компостиране. Възможно е да има местни или държавни насоки, които забраняват или регулират компостиране на място във вашия район.
Освен това е важно да използвате правилната техника при компостиране, така че органичните материали да могат бързо и ефективно да се разлагат. По-долу е поетапен процес за това как да компостиране във Вашия ресторант:
- Намерете правилното местоположение за Вашия контейнер за компостиране. То трябва да бъде в суха, сенчеста зона, която е близо до водоизточник и лесно достъпна за служителите;
- Добавете малко почва в контейнера за компост. Почвата добавя бактерии, които позволяват на органичните отпадъци бързо да компостират;
- Включете слой от кафяви материали. Ако имате големи парчета листа, вестници, или клонки, раздробете или ги накълцайте на по-малки парчета, за да могат лесно да се разградят;
- Добавете слой зелени материали. Уверете се, че плодовете, зеленчуците, яйчените черупки и други зелени отпадъци са нарязани на малки парчета.
- Продължете да добавяте зелени и кафяви отпадъци. Добавете слоеве зелени и кафяви отпадъци, докато вече нямате органични материали. Може също така да добавите почва между слоевете, за да ускорите процеса на компостиране;
- Дръж компосът си влажен. От време на време го поливайте, за да си гарантирате, че е влажнн. Влагата помага за разграждане на органичната материя;
- Смесете компосът. Завъртете компосът веднъж седмично, за да му осигурите необходимия кислород, от който се нуждае, за да се разложи. При смесване проверете за правилна влага и преместете груби материали отвън в центъра. Добавете вода, ако е необходимо.
- Процесът на компостиране е завършен! Процесът може да отнеме навсякъде от няколко месеца до една година. Ще знаете, че компостът е готов за употреба, когато е тъмен и богат на цвят и има текстура на трохи.