Нaй-новите тенденции в хотелиерството

Всички, работещи в сферата знаем, че е изключително важно да сме в наясно с модата и в частност с най–новите технологични тенденции. Само да четем обаче не стига, а трябва и да сме в крак с времето и да ги прилагаме. Сферата е силно конкурентна и тези, които не се адаптират, остават на заден план. Това е особено важно в контекста на COVID, тъй като очакванията и изискванията на клиентите непрекъснато се променят.
В тази статия можете да научите повече за най-новите технологични тенденции, очертаващи се за следващата 2021 година. Прилагайки ги, те могат да ни дадат и решение на промените в потребителското поведение в резултат на ситуацията днес.
1. Гласово търсене и гласов контрол

Гласовото търсене е бързо нарастваща технологична тенденция в сферата на гостоприемството. Все по-голям брой гости или клиенти се насочват към гласовото търсене, за да намерят хотели, ресторанти и кафенета според техните желания. Така че си струва да отделите време, за да се възползвате от това. За целта, ще трябва да се уверите, че Вашият уебсайт и механизмът за резервации са структурирани така, че гласовото търсене да може да се използва правилно.
В някои хотели гласовият контрол също нараства. Той включва всичко: от използването на интелигентни високоговорители в хотелските стаи, позволяващи контрол на различните устройства в стаята, до автоматизирано приемане на поръчки в ресторанти и кафенета. Това спестява много време като спестява на клиентите чакането на персонала, който ще вземе поръчката им.
2. Безконтактни плащания

Безконтактните мобилни плащания предлагат редица предимства. Поради това е сред основните технологични тенденции в индустрията на хотелиерството в последно време. Освен, че ускорява плащанията и подобрява удовлетвореността на клиентите, безконтактната технология е лесно съвместима и с програмите за лоялност.
Мобилните безконтактни плащания са възможни, дори ако клиентите нямат портфейл при себе си, или ако кредитната им карта е била изгубена. Освен това, със ситуацията COVID-19 в съзнанието на гостите на хотела и други клиентите в ресторантьорския бранш безконтактните плащания могат да предложат отличен начин за намаляване на контакта между хората.
3. Роботи в хотелите и ресторантите днес

Една от най-вълнуващите технологични тенденции в сферата на хотелиерството, е възходът на роботиката. Все по-често чуваме за използването на роботи при изпълнение на задачи, традиционно изпълнявани от хората. Например, те могат да заемат консиерж роля в хотелите, приветствайки гостите и предоставяйки им важна информация.
По същия начин някои хотели започнаха да използват роботи за целите на почистването, като например почистване на подовете в общите части. Това е практика, която може да бъде възпроизведена и в останалата част от хотелиерската индустрия, което ще да помогне да се направи една среда по-COVID спокойна.
Хотелска верига Hilton, например използва робот, поддържан от изкуствен интелект, който може да отговаря адекватно на въпроси като:
„Къде е най-близкия ресторант?“
„Кога започва вечерята?“ и др.
Това обаче в никакъв случай не би заменило човешкият контакт.
4. Чат ботове
Чат ботовете са една сравнително нова тенденция в технологиите в хотелиерството. Значението на тази опция нараства постоянно нагоре, тъй като клиентите днес изискват бързи отговори на своите въпроси по всяко време на деня. Хотелите и ресторантите често получават запитвания от хора в различни часови зони и съответно не винаги разполагат с персонал, който да отговори.
На помощ тук идва добрият чатбот, който ще отговори на най-често задаваните въпроси, без да е необходимо човешко участие. В по-напреднали случаи чатботът може да получи информация от клиента и след това да предаде заявката на човек от персонала, като същевременно му предостави достъп до казаното от клиента.
Хотелският чатбот е форма на цифрова технология, която може да реагира интелигентно на човешките взаимодействия. Целта на чатбота е да имитира смислени взаимодействия, които клиентът може да има с истински служител, обикновено чрез текст.
На основно ниво хотелският чатбот работи, като тълкува въпросите на клиентите и предоставя подходящи отговори или подходяща информация при поискване. Чатботовете могат да бъдат разделени най-общо на два типа

* Хотелски чатботове, базирани на правила
Базираните на правила чатботове са най-основният наличен тип хотелски бот. Както подсказва името, тези ботове могат да комуникират, използвайки набор от ясни правила. Това обикновено се основава на твърдения „да / не“.
Така например може да бъде настроен чатбот, който да пита: „Искате ли да разгледате нашите специални оферти?“ Ако потребителят избере опция „да“ на екрана, ще му бъдат представени специални оферти. В противен случай може да се покаже друго съобщение.
Този вид чат бот може да се управлява с помощта на проектирани бутони за действие на екрана. Потребителят съответно щраква върху бутоните, за да продължи разговора. По-напредналите чатботове от този вид работят чрез откриване на конкретни думи в рамките на това, което потребителят напише, преди да покаже следващото съответно съобщение, въз основа на установените правила.
Основната полза тук е простотата, което означава, че може да бъде изключително рентабилно. Въпреки това, комуникацията в чатбота ще бъде забележимо по-малко естествена от взаимодействието с човек, което потенциално може да отблъсне.
* Хотелски чатботове, базирани на изкуствен интелект (AI)
Алтернативата на базираните на правила чатботове са тези, базирани на изкуствения интелект. Захранвани от изкуствен интелект, те могат да разбират писмената комуникация, да я интерпретират и след това да реагират по подходящ начин. Това разбира се води до силно реалистични взаимодействия в чата, подобни на това, което потребителят може да получи с представител на обслужване на клиенти.
Някои от най-напредналите ботове с изкуствен интелект правят това като използват технологиите, за да вземат дадената информация и да открият предпочитанията на потребителя, за да направи интелигентна препоръка.
В повечето случаи хотелски чатбот от този вид ще се използва като вид дигитален агент за обслужване на клиенти, отговарящ на запитвания, предоставящ полезна информация и дори отговарящ на конкретни въпроси. Нивото на изтънченост, което хотелският чатбот може да предостави, обикновено зависи от основната технология и начина, по който се използва.
3. Виртуална реалност

Виртуалната реалност е друга от основните технологични тенденции в хотелиерството, с която трябва да сте наясно. По-конкретно, защото тя може да даде на потенциалните клиенти много по-ясна представа за това какво могат да очакват, когато Ви посетят реално.
Чрез нея ще се даде възможност на клиентите да посетят преди резервацията хотела, неговата фитнес зала, да видят оформлението на ресторант и др.
Повечето съвременни видеоклипове за виртуална реалност могат да бъдат гледани в уеб браузър, което ги прави лесно достъпни. По-голямо ниво на потапяне може да се постигне и ако потребителите имат достъп до VR слушалки.
4. Мобилно чекиране
Технологията за гостоприемство при мобилно чекиране е друга важна област, върху която трябва да се обърне внимание. Тя може да помогне за подобряване на клиентското изживяване още в момента пристигането им. Това е особено полезно, тъй като първите впечатления могат да имат огромно значение за това как клиентите в крайна сметка се чувстват относно посещението си при нас.
Мобилните чекирания отменят необходимостта от взаимодействие с клиентите лице в лице, което означава, че клиентите имат по-голяма гъвкавост по отношение на времето, когато се регистрират. Това се свързва с по-широките тенденции за безконтактни технологии в хотелиерството и може да бъде особено добре дошло за онези, които са изнервени от COVID-19.
5. Технология за разпознаване
Технологията за разпознаване е една от най-новите технологични тенденции. Нейните потенциални приложения в хотелиерството са особено интересни. По-специално, биометричните данни се използват за въвеждане на нова ера на безпроблемно удостоверяване. Това може да бъде от полза за хотелските процеси и покупките на клиенти.
Тази технология може да се използва за разпознаване на пръстови отпечатъци за отключване на стаи. Сега помислете за използването на същата технология за целите на чекирането и напускането. В бъдеще тази технология вероятно ще позволява и напълно безпроблемни покупки, като плащанията се удостоверяват чрез докосване.
6. Интернет на нещата (IoT)

Друга технологична тенденция в управлението на хотелиерството е „Интернет на нещата (вещите)“, или IoT. То включва разширяване на интернет свързаността с ежедневни предмети, устройства и уреди. След това тези устройства могат да събират данни и да комуникират или да си взаимодействат по интернет, превръщайки по-рано неинтелигентните устройства в „интелигентни“ такива.
Пример за това, което вече се използва в сектора на хотелиерството, са термостатите с интернет, които се използват за автоматично регулиране на стайната температура по време на регистрация и напускане. Използват се и в отговор на температурни колебания. Същата концепция се прилага и за осветление, подобрявайки енергийната ефективност, като например намалява интензивността на светлината през дневните часове.
7. Киберсигурност

Повишената нужда от киберсигурност е сред най-важните технологични тенденции в индустрията на хотелиерството. Днес хотелите и ресторантите използват IT системите повече от всякога. Това обаче потенциално ги оставя в много по-уязвима позиция, т.к. хотелиерите работят със сетивна информация.
Хакерите могат лесно да се доберат до ценните за Вас системи и информация, което би довело до множество проблеми. Има ли решение? Има, разбира се и то отново е технологично.
Като например, облак-базирани защитни платформи:
Някои от най-големите заплахи тук са човешките грешки в компанията. Поради тази причина хотелите трябва да инвестират адекватно в обучение за повишаване на осведомеността на персонала в областта на киберсигурността, да защитят своите ИТ системи, да пазят данните на клиентите и да гарантират, че данните са архивирани и възстановими.
8. Мобилен телефон вместо ключ
Искало ли ви се е да можете да отключвате врати с помощта на смартфона си? Питайте хотелските си гости и ще разберете, че много от тях биха оценили подобна възможност. Множество умни приложения правят това възможно.

Какво представлява технологията? Вероятно сте чували за популярното Face ID на последните Apple телефони. Най-общо казано, това е биометрична технология, която се използва, за да идентифицира хората чрез анализ на чертите на лицата им. Напоследък технологията намира приложения и в хотелиерската индустрия и в частност:
*В областта на сигурността – гостите могат да влизат в стаите си чрез верифициране на лицата им;
*Плащания – технологията може да спомогне за ауторизирантето на плащание. MasterCard вече ползват face recognition;
*Обслужване на клиенти – служителите могат да идентифицират гостите дори преди настаняване в хотелския обект.
За хората в сферата на гостоприемството, прилагането на най-новите технологични тенденции е от първостепенно значение не само за подобряване на клиентското изживяване, но и за подобряване на вътрешните процеси в същото време.


2 Коментари
Pingback:
Pingback: