Процедура по категоризиране на местата за настаняване
Три, четири, пет звезди. Всички знаем колко е важно как е категоризиран нашия хотел. В следващите редове ще Ви запозная с процедурата по категоризиране в България, която не се отнася за ботели, ротели и флотели.
Кой може да упражнява хотелиерска дейност?
Накратко дейността може да се изпълнява от лице, което
-не е в производство по несъстоятелност или в ликвидация;
-е търговец по смисъла на Търговския закон или е юридическо лице, което има право да извършва стопанска дейност;
-лице, което не е търговец по смисъла на Търговския закон, когато те са част от обитаваното от него жилище;
– има персонал с изискуемото образование и езикова квалификация. А за управленския персонал се изисква и стаж.
Кои места за настаняване подлежат на категоризиране?
Накратко: местата за настаняване, туристическите хижи, туристическите спални и прилежащите към тях заведения за хранене и туристическите учебни центрове.
А кои- не?
Ловен дом и ловен заслон. Както и ловна хижа и ловна резиденция.
Кой определя категорията?
1.По предложение на общинската експертна комисия, кметът на общината определя категорията на:
-хотели “една и “две звезди;
-всички категории мотели;
-хостели; пансиони; стаи; апартаменти и къщи за гости; къмпинги; почивни станции; бунгала и семейни хотели. С две думи: всички местата за настаняване клас Б.
2.По предложение на Експертната комисия, министърът на туризма определя:
-апартаментни туристически комплекси;
-вилни селища, туристически селища;
-туристическите хижи и туристически спални;
-хотели – “три”, “четири” и “пет” звезди”.
Процедура по категоризиране:
#Необходими документи за стартиране на процедурата
Подават се от лицето, което ще упражнява дейността или упълномощено от него лице. Необходимите документа са:
1. Заявление за категоризиране на място за настаняване или заявление за категоризиране на заведение за хранене и развлечения – по образец;
2. Копия от документи, удостоверяващи, че лицето има право по силата на друг закон да извършва стопанска дейност, включително по законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз;
3. Декларация, че лицето не е в ликвидация – за лицата, които не са търговци;
4. Справка за професионалната и езиковата квалификация на персонала в обекта – по образец;
5. Копия от документи, удостоверяващи образованието или професионалната квалификация, стаж в туризма и езиковата квалификация на управителя на туристическия обект, съгласно изискванията на наредбата.
6. Формуляр за определяне на категорията – по образец;
7. Копия на документите за собственост на обекта или копие от договора за наем или от друг договор, от който е видно, че са налице условия лицето да извършва съответната туристическа дейност в обекта.
При подаване на заявление за категоризиране на апартаментен хотел да се представи опис на апартаментите, включени в капацитета като за всеки апартамент се посочи № и собственик; препоръчително е описът да се представи и на електронен носител;
8. Документ, удостоверяващ въвеждането на обекта в експлоатация, или друг документ, удостоверяващ законността на обекта, при спазване изискванията на Закона за устройство на територията, съответно разрешение за ползване на повърхностен воден обект и свидетелство за годност – за заведенията за хранене и развлечения, разположени върху понтони или върху закотвени в близост до брега плавателни съдове;
9. Пълномощно в оригинал, когато заявлението се подава от пълномощник;
10. Документ за платена такса за категоризиране съгласно Тарифа за таксите, които се събират по Закона за туризма.
Забележки:
1. Всички копия на представени документи следва да бъдат заверени от заявителя с “вярно с оригинала”, подпис и печат;
2. Всички представени документи, които са на чужд език, следва да са с превод на български език, удостоверен от оторизирана фирма за преводи.
Законови срокове и действия на Експертната комисия
Съответната Експертна комисия разглежда документите в 14-дневен срок. След като членовете й констатират, че представените документи съответстват на изискванията се открива процедурата по категоризиране. Следва издаване на временно удостоверение за открита процедура по категоризиране на туристическия обект.
В случай на непълнота или нередовност на документите, писмено се уведомява заявителя и определя 14-дневен срок от получаване на уведомлението за отстраняването им. Ако непълнотите не бъдат отстранени в указания срок, съответният категоризиращ орган със заповед отказва определяне на вид и категория на обекта.
Ако по независещи от него причини, заявителят не може да ги отстрани в 14-дневния срок, той може да направи писмено обосновано искане до председателя на ЕК за удължаване на срока. Искането следва да бъде направено в рамките на 14-дневния срок.
Временно удостоверение
Временното удостоверение е със срок на валидност, както следва: за туристически обекти, подлежащи на категоризиране от министъра на туризма – 4 месеца; за туристическите хижи, туристическите учебни центрове, туристическите спални – 6 месеца; за туристически обекти, подлежащи на категоризиране от кметовете на общини – 2 месеца.
Проверка на място
Експертна работна група извършва проверка на място в обекта за съответствието му с изискванията за заявената категория. За проверката се съставя констативен протокол, който съдържа предложение за определяне или за отказ за определяне на вид и категория на туристическия обект.
В протоколите се отразяват констатираните факти и обстоятелства. В случай на несъответствие се дават задължителни предписания с посочване на срок за отстраняването им.
Категоризиращият орган, въз основа на предложението на ЕК определя вида и категорията на обекта и издава удостоверение за определена категория или със заповед мотивирано отказва определянето на категория.
Срок на валидност на издаденото удостоверение за категория. 5 години.
Как се подновява, повишава или понижава вече определена категория?
В срок до три месеца преди изтичането на 5-годишния срок, лицето следва да декларира желанието си да потвърди категорията на обекта или да получи категория, различна от определената му до момента. За целта той трябва да заплати такса за извършване на проверка на място в туристическия обект.
Служители на Министерството на туризма, съответно на общината, извършват проверка на място за цялостно съответствие на обекта с изискванията за декларираната категория. При констатирано съответствие на обекта в тримесечния срок, се продължава срокът на досегашната категория или се определя нова категория.
За определената категория на обекта се издава ново удостоверение, което се получава от лицето след връщане на предходно издаденото.
В случай че хотелиерът не предприеме тези действия в указания срок, категорията на обекта се прекратява с изтичането на срока. Нова категория може да бъде определена по горепосочените условия.
Издаденото удостоверение запазва своето действие до издаването на новото удостоверение за категория.
При получаване на новото удостоверение лицето по ал. 1 връща предходно издаденото.
В случай че хотелиерът заяви промяна на категорията в по-ниска от определената му категория, в 14-дневен срок от постъпването на заявлението по предложение на съответната ЕК, на лицето се издава ново удостоверение за категория съгласно искането му. За промяната се заплаща такса.
Категорията на местата за настаняване се понижава при неизпълнение на изискванията за определената категория. Понижаването на категорията на обекта е принудителна административна мярка.
Критерии, по които се определя категорията
Има 5 основни критерия:
- Изграждане;
- Обзавеждане и оборудване;
- Обслужване;
- Предлагани услуги;
- Професионална и езикова квалификация на персонала.
Категорийна символика
Категориите на местата за настаняване се означават с една до пет звезди. Туристическите хижи, туристическите учебни центрове и туристическите спални – с един до три еделвайса.
Категорийната символика е унифицирана и се издава по образец, утвърден от министъра на туризма. Включва удостоверение и табела, които се поставят на видно място в обекта. Надписите за вида, наименованието и категорията на туристическите обекти не трябва да въвеждат в заблуждение туриста.
Прекратяване на категорията
– по искане на собственика или на лицето, извършващо дейност в туристическия обект;
– при смърт на физическото лице, съответно при прекратяване дейността на юридическото лице;
– ако в тримесечен срок от издаването на категорийната символика лицето, извършващо дейност в него, не се яви за получаването й. За сезонните обекти срока е 1месец;
– при подаване на заявление за промяна на категорията на обекта (с получаване на новото удостоверение);
– при откриване на производство по несъстоятелност или ликвидация на хотелиера;
– при промяна на вида на туристическия обект;
– при реконструкция, основен ремонт или преустройство на туристическия обект по смисъла на Закона за устройство на територията;
– при повторно нарушение на изискванията за определената категория;
При прекратяване категорията на обекта категоризиращият орган предприема съответни действия за публично оповестяване на прекратяването чрез средствата за масово осведомяване.
Благодаря Ви за отделеното време и внимание! Надявам се да съм Ви била полезна и ще се радвам, ако споделите с колеги или приятели.