В ресторанта,  В хотела

Работа в екип – защо е важна и как да я постигнем?

Преглед на изображението източник

Днес почти всеки хотелиер или ресторантьор неминуемо се сблъсква с липсата на кадри. Това, разбира се усложнява както неговата, така и работата на подчинените му, на които често им идва да кажат майната му на всичко и да си тръгнат. За да избегнете това, насърчаването на добрата работа в екип на работното място е по-важна от всякога.

Персоналът реципрочно връща отношението, което усеща към себе си в работата си. Следователно, той може да е този, които ще Ви издигне на гребена на вълната или този, който ще Ви закопае.

И така: накратко:

#Приятелството чрез неформални социални събития

Въпреки че официалните събития в тийм билдинга се насърчават в определени ръководства за ЧР това е много трудно за уреждане, било като време, средства и др.

Да принудиш хората да участват в задължителни дейности по тиймбилдинг е по ирония в ущърб на добрата работа в екипа. Това, което е забавно за собственика или мениджъра, може да е по-малко привлекателно за служителя. А последното нещо, което трябва да искате, е неудовлетворението сред Вашия персонал да расте.

Част от хората Ви биха имали проблем с това да бъдат принудени да участват в странни упражнения за тиймбилдинг, но повечето хора са добре с чаша вино и хубаво хранене.

Вместо бюджетиране за сложни тийм билдинг събития, можете да бюджетирате с по-малко средства ключово социално събитие. Може дори да затворите Вашия собствен ресторант или да посетите конкуренцията. Там несъзнателно дори може да си “Краднете” някоя друга идейка.

Персоналът може да се опознае и сплоти, и чрез неформални събития като:

*Боулинг;

*Почистване на парк;

*Йога клас;

*Посещение на зоологическата градина;      

*Каране на колела и др.

# Посочете дългосрочни фирмени цели

Всички служители, независимо дали са на водеща позиция или не трябва да бъдат наясно за дългосрочните цели на Вашия бизнес. Те следва да бъдат представени още при наемането на служителя. А чрез заседанията на персонала следва да се правят редовни актуализации.

Ако персоналът не знае ясно дефинираните, измерими цели за обслужване и продажби е трудно да държите всички на една и съща вълна. Но ако всеки знае целта на организацията, това ще помогне на всички в екипа да се движат в една и съща посока.

# Изяснете индивидуалните роли на служителите

Ако има някаква неяснота по отношение на ролите и отговорностите, е невъзможно хората да работят заедно ефективно. Може да се окажете в ситуации, в които работниците несправедливо делегират работата си на други – което създава негодувание.

За да се борите с конфликти във Вашия обект, важно е ролите и отговорностите да бъдат ясно документирани. Тази документация трябва да бъде достъпна за всички. Те трябва да могат да я видят в наръчник на служителите или закачена някъде в офиса. Това ще помогне, ако има сблъсък на мнения относно задълженията.

За да избегнете объркване, всеки нов служител трябва да бъде запознат със своята роля и с тази на колегите си. Така всеки ще знае точните отговорности на всеки в организацията.

# Възползвайте се от мъдрите практики за наемане

Много хотели и ресторанти страдат от ужасни, неефективни практики за наемане на персонал. В крайна сметка, Вашият процес на наемане трябва да се използва, за да се привлече персонал за дългосрочна заетост. Вместо това интервютата обикновено постигат много малко, като карат интервюиращия да се чувства превъзходен, като задава нелепи въпроси.

Би било чудесно, ако повечето организации могат напълно да преразгледат процеса на наемане. Например постепенно подобрение би било да се включат повече членове на екипа, с които на новият член ще му се налага да работи. Всеки от членовете на екипа в интервюто може да наблюдава дали кандидатът отговаря на различни критерии.

# Наградете с призвание

Един от най-добрите начини за създаване на приятелство в екипа на хотела или ресторанта е да се изкажете официално признание за постиженията на служителите. Едно от най-хубавите неща, за които да похвалите служителите си, е отличната работа в екип.

Ако физическо лице надхвърли ролята си, за да помогне на бизнеса като цяло, гарантирайте, че те се чувстват оценени за усилията си. Също така, не забравяйте да оцените служителите, които излизат от своя коловоз, за да помогнат на други служители в нужда, дори това да не съответства на ежедневните им отговорности.

Показването на благодарност за поведението е отличен начин за създаване на страхотна, приятелската култура. Когато създадете работно място, където хората се възнаграждават за това, че си помагат един на друг, работата в екип естествено ще се подобри.

Признанието може да дойде под формата на мили думи директно от шефа или парична награда или ваучер, например.

# Отнасяйте се към членовете на екипа като към равни

Ако третирате служителите си като към по- низши, за които не може да се очаква да работят без надзор, не очаквайте да работят заедно като ефективен екип! За да процъфтява работата в екип, се изисква уважение.

Важно е да се уточнят целите и да се дадат на служителите всички инструменти, с които трябва да изпълняват по най-добрия начин задълженията. Дори ако служител е изцяло отдаден на обслужването на клиентите или ефективността в работата си, те никога няма да се представят по най-добрия начин, ако има някой, който му диша във врата.

Като алтернатива на микроуправляването, изградете култура на доверие, уважение и честност. Ако създадете прекрасна работна култура, работата в екип естествено ще процъфтява.

# Поискайте обратна връзка от всички членове на екипа

Често пъти страхотни идеи могат да идват от неочаквани места. За постигането на дългосрочните цели на бизнеса е разумно да се черпят идеи и обратна връзка от всички в обекта.

Сесиите за мозъчна атака могат да бъдат чудесни за генериране на идеи, но имат някои недостатъци. Понякога, хората, които дават най-добрите идеи са тези, които липсват на тези събрания.

За това, отворете възможно най-много канали за обратна връзка. Някои служители ще дават отлични прозрения по време на срещите “очи в очи” със своите мениджъри, докато други могат да предпочетат да изкажат становищата си с помощта на анонимна кутия за обратна връзка.

Ако всеки в организацията може да даде съдържателна обратна връзка, използвайки предпочитания от него канал, а ръководството приема тази обратна връзка сериозно и прави подходящи промени – това създава отлична култура на работното място, където всеки се чувства ценен.

Работниците Ви не трябва да стават най-добри приятели, за да работят ефективно един с друг, но добрата комуникация е важна. И ръководният екип е този, който следва да води с пример и да демонстрира добра комуникация.

Ако мениджърите се държат по начини, които затрудняват работата на екипите им и хората са твърде уплашени да кажат какво мислят поради риска да бъдат уволнени – това ще създаде проблем. За да може екипа да работи заедно, комуникацията трябва да бъдат отворена и истинска.

# Предложете здравословни храни и напитки

Събудете мозъците и телата на персонала със здравословни опции за хранене, сокове, плодове, ядки или други полезни закуски. Не е необичайно служителите да си налеят кола и да хапнат нещо на крак. Веднъж седмично не е проблем, но в дългосрочен план служителите Ви ще се чувстват зле от този тип диета и ще започнат да се изнервят от работата си. Като предлагате здравословни ястия, напитки и закуски, Вие поддържате служителите си да се чувстват уверени и бдителни.

# Осигурете редовно обучение

С непрекъснато обучение можете да подчертаете ценностите на Вашата марка. Да споделяте идеи, да решавате проблеми и да изграждате мечтаният екип. Екип с опит, високо обучен, изпълнява своите отговорности с увереност и интелигентност.

В нашата индустрия бизнесът има конкурентно предимство, когато служителите са добре обучени. Помислете как най-добрите лекари не спират да учат, след като получат диплома; много от тях продължават образованието си през цялата си кариера. Точно както при посещение при лекар, клиентът се чувства спокоен, когато е в добри ръце във Вашият обект.

Няма съмнение, че ще повишим качеството на предлаганата от нас услуга, ако разполагаме с добре осведомен и обучен персонал. С непрекъснато обучение можете да подчертавате ценностите на Вашата марка, да въвеждате нови техники на работа, да споделяте идеи, да решавате проблеми и да изграждате правилния екип.

Най-простият подход към обучение е да отделите 15 минути в началото на всяка смяната. Някои важни теми, на които трябва да наблегнете, когато подготвяте персонала:

*как да посрещнат клиента. Как да го поздравят когато го видят;

*как да се справят с възникнали проблеми;

*правилния начин за справяне с нещастен клиент;

*общите изисквания за вършене на задълженията.

Съвет: Не забравяйте управленския си персонал. Всеки се нуждае от опреснителен курс на обучение.

# Домакин на мотивиращи състезания

Трябва да се каже, че конкуренцията не работи за всички. Но пък може да бъде много мотивираща. За целта може да направите състезания със забавна нотка. Видът конкуренция, който искате да създадете във Вашият обект, трябва да има тези качества:

*В крайна сметка да е забавно;

*Служителите да се чувстват добре, дори и да не “спечелят”.

В крайна сметка на който и вариант да се спрете, за да сплотите екипа си не забравяйте, че всичко трябва да накара хората да извършат задачите си с желание, а не по задължение.

Благодаря Ви за отделеното време и внимание. Надявам се статията да Ви е харесала и да Ви е била полезна. Ако е така може да я споделите с колеги и приятели.

Снимки: Pinterest

Оставете отговор

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *