Управление на ресторанта

Какво трябва да знаете като нов мениджър
Управление на ресторант… Звучи интересно и много динамично. Но безспорно е и много сложно. Като управител на ресторант имате не само обичайните управленски грижи за служителите и клиентите, но ще трябва да управлявате и обслужването на клиентите, безопасността на храните и уникалния продукт, който трябва да създадете заедно с това.
Като нов управител на ресторант, това може да бъде поразително трудно. Трябва да сте и артист, и психолог и…
Всъщност…Може да подобрите своите управленски умения с тези полезни съвети за управление на ресторант. Опитайте:
1. Бъдете последователни
Няма два дни в ресторанта, които да са еднакви. Нови ситуации се появяват, ако не всеки час, то поне всеки ден. Нещата се развиват наистина динамично. А най-лошото нещо, което мениджърът може да направи в подобна ситуация да е непоследователен към това как да реагира и да решава проблемите. Да хващате едно, да пускате друго или да хващате нещата от вратата за главата може да съсипе всичко.
*В какво трябва да сте последователни?
– В това как да общувате;
-Как да поддържате правилата;
-Какви са Вашите очаквания.
Каквато и да е лудница Вашата последователност ще позволи за служителите да се справят с натоварването и с високо напрежение, без да се изнервят;
2. Управлявайте проактивно

Както вече отбелязохме в ресторантьорския бизнес нещата се развиват наистина бързо. За това трябва да бъдете инициативни и да изпреварвате ситуацията, вместо да се чудите след това как да реагирате. Това означава, че трябва да мислете и работите в бъдещето, а не в настоящия момент.
На кои управленски решения трябва да наблягате, мислейки за напред:
-Нужди от персонал;
-Промени и актуализации на менюто;
-Маркетингови кампании;
-Складова наличност;
-Откриване на потребителските тенденции;
-Актуализиране на технологията.
И запомнете, че ако не сте инициативен, няма да управлявате ресторанта. Той ще управлява Вас;
3. Изисквайте това, което можете да направите сами
Бъдете мениджър, който не се страхува да си изцапа ръцете. Трябва да знаете как работи кухнята, с какво се занимават готвачите, стресовете на сервиза. Говорете със служителите си. Питайте ги какво правят и защо използват конкретните методи. Ще спечелите уважение (и знания) от служителите си и ще имате по-добра основа за вземане на решения, които засягат тях и клиентите, които обслужват;
4. Дайте приоритет на задържането на персонала
Според скорошно проучване 46% от мениджърите и собствениците на ресторанти казват, че наемането, обучението и след това задържането на персонал е тяхното предизвикателство номер едно.
Не продажбите. Не инвентара. Не новите тенденции. Осигуряването на персонала ги затруднява най-много.
За това нека запазването на персонала бъде Ваш приоритет при Вашето управление на ресторант. Постоянната подмяна на персонала е огромен разход в индустрия, която и без това в момента е малко рискова. Не забравяйте, че клиентите в ресторанта Ви идват за преживяването. А част от това преживяване е и контакта с персонала.
Понякога клиентите се завръщат именно заради него и очакват да ги посрещне техния хост, да им сготви техния готвач. Не ги разочаровайте! Освен това не забравяйте, че постоянния персонал поддържа постоянното качество;
5. Следете за удовлетвореността на клиентите
Управлението на очакванията на клиентите във всеки ресторант е изключително трудно.
Но не забравяйте, че удовлетворението на клиентите е крайната цел за всяко Ваше решение, когато се появи проблем с клиента. Начинът, по който постигате това удовлетворение, може да варира, но крайният резултат винаги е един и същ. Няма шега: основното разбиране на психологията тук няма да Ви навреди.
Внимание: стигнете до удовлетворението на клиентите, без да жертвате персонала си. Защитете го при необходимост от възбудата и гнева на клиентите;
6. Подобрете изживяването на клиентите
По настоящем ресторантьорската индустрия трябва да обслужи много хора, които ядат навън, вместо да готвят у дома.
Но храната не е само храна. Повечето клиенти предпочитат да похарчат пари за преживяване. Храна могат да си купят просто като отидат в магазина. За това е добре да осъзнаете навреме, че не просто управлявате приготвянето и сервирането на храна, но управлявате и клиентското изживяване.
Лесно е да се вкопчите за качеството на добрата храна, но ако при Вашето управление на ресторант Ви липсва загриженост за цялостното преживяване на Вашите клиенти, то сте на светлинни години от общата картина.
Управлението на клиентското преживяване включва комбинация от атмосфера, чистота, приятелски настроен персонал, добри цени, уникална храна и ако щеш дори достатъчно места.
Ако хората са готови да платят, за да ядат навън, защото търсят преживявания, забиваща програма или 40-минутно чакане пред вратата няма да ги впечатли.
7. Подхождайте сериозно към рекламата „от уста на уста”
Най-популярният начин, по който хората избират ресторант е “от уста на уста”. Вторият по популярност- Социалната медия. Те по същество са еднакви, тъй като произхождат не от Вашата реклама (това, което контролирате), а от това, което другите казват за Вас.
Онлайн отзивите имат значение. Осигурете уникално и запомнящо се преживяване на Вашите клиенти, което да ги накара да говорят за Вашият ресторант. Имате значение присъствието на Вашия ресторант в социалните медии (стига да можете да го управлявате добре) и коментарите за него.
И не забравяйте, че рекламата “от уста на уста” е нож с две остриета. Тя може да бъде както положителна, така и отрицателна. Така, че…Внимавайте!;
8. Инвестирайте в реклама
Ресторанта обаче не може да живее само “от уста на уста”.
Пак ще Ви трябва реклама. Имате нужда от печатни реклами, имате нужда и от онлайн реклами и от радио реклама и от каквато и да е реклама. Тя е особено важна на днешния конкурентен пазар;
9. Грижете се за здравето си
След всички обичайни управленски съвети, този май е най-забравен. Грижете се за себе си!
Това звучи странно като управленски съвет, но нека бъдем реалисти. Работата в ресторанта е много тежка. Мениджърът на ресторанта не седи на бюро по цял ден. Той е там по повече часове, стои на крака и изпълнява няколко роли.
Това е наистина уморително. А физическата умора може да доведе до емоционална и психическа умора. За това: Грижете се за здравето си и поддържайте форма. Вашият персонал и ресторант ще Ви бъдат благодарни за това.
10. Намерете си наставник

Много от най-добрите съвети за управление на ресторанти ще дойдат от някой, който всъщност има опит в индустрията малко повече от Вас. За това намерете някой, който вече е утъпкал пътеката, по която Вие тепърва тръгвате. Ако не можете да го намерите лично, намерете форуми, където мениджърите питат и си споделят опита. А ако имате нужда от някой друг съвет не се колебайте, свържете се с нас.
И помнете, не губете главата си в това, което няма значение. Запазете голямата картина – изживяването на клиентите винаги е на преден план.
Още съвети за успешното управление на ресторанта може да прочетете на inews.bg.

