52 национални напитки на 52 държави, които си струва да посетите
В следващите редове ще Ви представим някой от най-известните национални напитки.
1.Singani (Сингани) Боливия– Сингани се счита за аналог на перуанското писко. Бялата ракия се прави от грозде мускат. Това е силна национална алкохолна напитка и е основната съставка в много от боливийски коктейли. Консумира се с лед и спрайт или лед и плодов сок. Най-добрите земи за отглеждане на грозде и производство на Singani са разположени в долините Sinti и Tarija. Singani е изключителен продукт само и единствено на Боливия. Правителството на страната е патентовало правата на собственост за името. Най-популярната марка на Singani е Casa Real.
2.소주, 燒酒 (Соджу) Корея– Соджу има вкус, сравним с водка, но малко по-сладък. Алкохолното съдържание може да е от 20% до 45%. Като напитка е бистра и безцветна. Въпреки че традиционно се приготвя от ориз, повечето съвременни производители добавят към рецептите сладки картофи или зърно (ечемик, пшеница).Повечето марки Соджу се произвеждат в Южна Корея. Най-често се продава в бутилки по 375 мл.
3.Cachaca (cachaça, Кашаса) Бразилия- Cachaca, или бразилският ром, има много имена, измислени във времето. Този списък с над 2000 термина включва: „abre-coração (отварящ сърцето), água-benta (светена вода), bafo-de-tigre (тигров дъх) и limpa-olho (измиване на очите).“
Силна алкохолна напитка, получена при дестилация на екстракт от захарна тръстика, тя е от 38- до 48-градусова и е най-разпространената алкохолна напитка в Бразилия. Други имена, с които е известна още са агуарденте, пинга, канина и много други имена. Съхранява се в големи дървени бъчви. Най-скъпата кашаса е подобна на хубаво уиски или коняк, а по цвят наподобява на чай с лимон.
Продава се в стандартни стъклени бутилки и се използва за направа на коктейли. Основна съставка е на бразилския национален коктейл кайпириня.
4.Whisky or whiskey (Уиски) Шотландия– вид силно спиртно (алкохолно) питие, което се получава от пшеница, ръж или ечемик. Понякога към уискито се причислява и бърбънът, който се вари от царевица.
5.Bourbon (Бърбън) САЩ– “all bourbon is whiskey, but not all whiskey is bourbon”
Името на тази напитка идва от географския й произход — община Бърбън, щата Кентъки. Бърбън е разновидност на уискито. Уиски се произвежда в цял свят – има шотландско, ирландско, американско. Най-популярната форма на американското уиски е бърбънът. Специфично за него е, че се произвежда от 51% царевица, докато в уискито това липсва. Освен това има разлики при отлежаването на напитките – бърбънът винаги отлежава в нови бъчви от овъглен дъб.
6.Pisco (Писко) Перу– Неговият „гладък и почти безалкохолен вкус“ заблуждава. Много от пиещите за първи път се опияняват много бързо без да се усетят. Някои хора смятат смесването на чист Pisco с нещо друго за истински грях. Писко е безцветна или жълтеникаво-кехлибарена ракия, произведена в винарските райони на Перу и Чили. Произведена чрез дестилация на ферментирал гроздов сок във високоустойчив спирт, Писко е разработена от испански заселници от 16-ти век като алтернатива на orujo, ракия от кюспе, която се внася от Испания.
7.茅台酒(Маотай) Китай– Скъп и има много силен с мощен вкус. Класифициран като„ ароматизиран със сос“, тъй като предлага изключително чист и мек аромат, подобен на соев сос, който остава след консумацията му. Казва се, че празна бутилка от „Маотай“ запазва аромата си дни наред. Произвежда се от ферментирало сорго в провинция Гуейджоу. Алкохолното съдържание варира от 35% до 53%.
8. Tequila (Текила) Мексико– мексиканска спиртна напитка, дестилирана от ферментирал сок, извлечен от сърцевината на синьо агаве – растение, което се отглежда в района на Мексико. Напитката носи името на града, където текила се произвежда повече от 200 г. На местния език нахуатл „tequila“ означава вулкан. Въпреки репутацията си на много силен алкохол, текилата е не по-силна от останалите спиртни напитки и обикновено се бутилира с процентно съдържание на алкохол 38%.
В момента текилата е елемент от градската култура на пиене. Обикновено се консумира на шотове по баровете и служи за бързо напиване.
Ритуалът на пиене е част от този шик градски стил – натърква се с лимон ръката от горната страна, между палеца и показалеца, отгоре се сипва малко сол, близва се с език и после се обръща едно шотче от 20 мл текила.
9. Guinness (Гинес) Ирландия– Прословутата пивоварна „Гинес“ (Guinness) е основана през 1759 г. от Артър Гинес. От 1838 г. „Гинес“ е най-голямата пивоварна за тъмна бира в Ирландия, а през 1886 г. е обявена за най-голяма в света, произвеждаща 1,2 милиона барела бира годишно. Безспорно, това е най-разпространената бира въобще в цял свят. Днес старата пивоварна е преустроена в музей, който е много популярна туристическа атракция в Дъблин.
Бирата „Гинес“ се смята за „черната перла“ сред тъмните бири. Всеки ден по света се изпиват по 10 милиона чаши. Тя е една от малкото бири, които дори се считат за диетични. Бирата съдържа около 348 калории на литър, което е по-малко от същото количество обезмаслено мляко или портокалов сок. Смята се, че бирата има най-добър вкус, когато се сервира хладка, а не студена. Трябва да се налива много бавно, а чашата да бъде поставена под ъгъл 45 градуса. Перфектната пинта трябва да има течност точно до ръба на чашата и да не прелива. Според популярна реклама на марката са необходими 119.6 секунди, за да налее една чаша „Гинес“.
10.Becherovka (Бехеровка) Чехия- „Вкусът е на Коледа“ е често срещаната реакция, след като някой отпие първа глътка Бехеровка. Съдържанието на алкохол в него е 38%. Родният му град е Карлови Вари. Чудният вкус на чешкия ликьор се получава от смесването на над двадесет билки, които се слагат в торбички, изработени от естествен материал, накисват се в алкохол и се оставят да преседят така една седмица. Получената течност се вари заедно с вода и захар, налива се в специални бъчви с овална форма, и се оставя да отлежи за два-три месеца. Тази напитка се прави само с прочутата лековита вода, която извира в целия град.
11. Nsa-fufuo (Нса-фуфуо) Гана- Най-любимата напитка на ганайците Nsafufuo е палмово вино, произведено от сока на палмите. Известенo е и като „kallu“ или „toddy“. Подобно е на „tuba“, открит във Филипините (описан по-долу). Това палмово вино може да се сервира както сладко, така и кисело. Алкохолното съдържание в палмовото вино е много ниско. Дори не бихте разбрали, че е алкохолно. Колкото по-дълго се съхранява сокът, толкова по-високо е алкохолното съдържание, но се продава предимно прясно. Напълно естествено е. Тази напитка е много разпространена в западноафриканските страни като Камерун и Нигерия. Препоръчва се при лечение на малария.
12.日本酒 (нихоншу или Саке) Япония- Приготвя се чрез смесване на ориз, вода и специални дрожди „коджи“. Освен известните марки, има безброй местнопроизведени вина наречени джизаке. Алкохолното съдържание в нихоншу е обикновено около 10-20%.
13.Mamajuana (Мама Хуана) Доминиканска република- Мама Хуана е смес от ром, червено вино, мед, кора от дървета и билки, напоени в бутилката. Тази измислица има положителни ефекти върху здравето, вариращи от противогрипно средство, до помощ за храносмилането и кръвообращението, средство за почистване на кръвта и тоник за бъбреците и черния дроб.
14. Schnapps (Шнапс) Австрия– Шнапс е вид дестилиран спирт. Истинският шнапс се получава чрез ферментиране на плодови сокове заедно с основния ликьор. От тук следва, че шнапс се счита за плодова ракия. Съставки: Неутрален зърнен спирт, смесен с плодов сироп, подправки или други аромати.
15.Brennivín ( Бренивин) Исландия- Brennivín е версията на джин в Исландия. Известен е също като „черна смърт“ и означава „изгарящо вино“, когато се превежда на английски. Той е направен от ферментирала зърнена или картофена каша и овкусен с ким, кимион и ангелика. Накисването на билки в алкохола за създаване на бренивин е дългогодишна народна традиция в скандинавските страни. Brennivín има вкус, подобен на водка или скандинавски akvavit. Обикновено се бутилира при 37,5 или 40% ABV.
16.Waragi (Уараги) Уганда- Waragi е сравним с джин. Притежава фин вкус, който лесно се преодолява, когато се използва в смесени напитки. Банановият джин, наречен уараги, се пие из цяла Уганда най-вече от тези, които не могат да си позволят да си купят алкохол. Производството на уараги е до голяма степен нерегулирано, което е причини инцидент през 2010 г., при който 80 души са загинали поради високите нива на метанол.
17.Jinmen gaoliang (Тайван)- Jinmen gaoliang се произвежда от ферментирало сорго в Тайван. Изключително гладкият, сладък вкус на този бял ликьор работи добре в напитките, тъй като вкусът остава виден дори когато се смеси.
18.Slivovitz (Сливовиц) Сърбия– Сливовиц е националната напитка на Сърбия, а сливата е националният плод. Те са от голямо значение за сърбите и част от многобройни обичаи … Поговорка гласи, че най-доброто място за построяване на къща е мястото, където расте слива.
19.Rakı (Раки) Турция- Раки е напитка с аромат на анасон, традиционно консумирана директно, охладена с лед или разредена с малко студена вода. Този два пъти дестилиран продукт е подобен на пастис или узо (и двете по-долу) и се консумира с различни топли и студени мезета.
20. Sangria (Сангрия) Испания- Кръстен на испанската дума за кръв, „sangre“, заради отчетливия си тъмночервен цвят. Сангрия обикновено се прави с нарязани плодове, включително ябълки, портокали, лимони и др., смесени с червено вино, въпреки че може да се използва и бяло. Плодовете подслаждат виното и също го абсорбират. Понякога портокалов сок, захар, мед или ракия се добавят към сангрията като подсладител.
21. Kumis (Кумис) Монголия- Уникален по отношение на това, че е ферментирала алкохолна напитка, дестилирана от млечен продукт, а не от зърно или плод. Кумисът традиционно се прави от кобилешко мляко, макар че поради ограничената наличност производството сега обикновено се извършва с краве мляко.
22.Питорро (Pitorro) Пуерто Рико– Известен и като тръстиков ром и „лунна светлина“, направен от захарна тръстика. Производството на питоро е от векове, когато индустрията на захарна тръстика се развиваше добре в Пуерто Рико. Но докато това време отмина, напитката продължава да е популярна и до наши дни. Други имена за Питоро включват „lagrima de montaña“ – сълзи на планината – или „ron cañita“ – което е препратка към захарна тръстика.
23.Chibuku (Чибуку) Зимбабве- Пивото на Зимбабве известно като Чибуку. Опаковани в отличителен червен, бял и син картон, който повечето западняци биха свързали по-лесно с мляко или плодов сок, Chibuku Shake-Shake е популярна бира в цяла Африка на юг от Сахара. Той се произвежда от вода, сорго, мая и ензими и се вдъхновява от традиционната южноафриканска бира Umqombothi. Chibuku Shake-Shake е доста различен както по отношение на вкуса, така и по отношение на консистенцията от конвенционалните западни бири. Тя наподобява водната каша, илюзия, подпомогната от непрозрачния бежов външен вид на бирата. Ферментиралото сорго придава на напитката кисел аромат и като такъв обикновено се смята за придобит вкус. Chibuku Shake-Shake е наречено така заради енергично разтърсващото си действие.
24.Chapalo (Чапало) Нигерия- Chapalo е ръчно изработена бира от просо, намерена в Нигерия. В местните барове или кабарета чапало се вари в големи черни котли и се сервира в купички.
25.Arack (Арак) Йордания– Думата арак идва от арабски и означава „пот“. Арак обикновено се прави от две основни съставки: грозде и семената на растението анасон. Те придават вкус на женско биле при смачкване и това е характерният аромат на този алкохол. В зависимост от региона, в който е направен, някои вариации на Arak съдържат също фурми, захар, сливи, смокини и меласа. Анасонът се добавя към дестилирания алкохол по време на втория от три процеса на дестилация. Съотношението анасон и алкохол може да варира, което води до различни качества на арак, но силата на напитката обикновено пада между 40% и 60%.
Крайният продукт е млечнобял и много прилича на rakı в Турция или узо в Гърция.
26. Grappa (Грапа) Италия– Grappa е ароматна гроздова ракия. Грапа е истинското въплъщение на италианския темперамент в градуса на крепостта. Това е невероятна и оригинална алкохолна напитка. Като продукт, произведен от отпадъчно вино, тя завладя света с вкуса си. Всяка година Италия произвежда около 40 милиона бутилки грапа, които се разпространяват във всички страни. Всъщност това е напитка, произведена на територията на републиката, която има право да носи гордото име Грапа. Предлагаме на вашето внимание най-пълния и точен преглед на хмел.
27. Oύζο (Узо) Гърция- Узото е един от символите на Гърция. Историята му се губи във вековете, но се смята, че произлиза от старата напитка ципуро, наподобяваща ракията. Основната разлика обаче е, че в узото се съдържа анасон. Приготвя се от чист алкохол от земеделски произход, поставен в дестилатор. Добавят се анасон и билки, в зависимост от рецептата. В някои видове узо се слага и звездовиден анасон, кориандър, карамфил или канела.
За дестилацията на екстрактите се използват традиционно медни казани с вместимост 1000 литра. Първата и последната част на дестилата се отделят. Събира се само средната част. Някои производители дестилират тази част още един път. Крайният резултат е узото, което отлежава за известно време.
Узото се консумира студено и за понижаване на алкохолното съдържание се добавя вода. Така се намалява и разтворимостта на анасона, което придава млечнобял цвят на напитката.
28. Арак (Бали)– За да не се бърка с арак, от Йордания, арак от Бали се прави от дестилиран кокосов сок от палма или от смес от кокосово мляко и черен лепкав ориз. Той е невероятно евтин и се продава в найлонови торбички. Имаше много противоречия за арак, след като няколко души умряха от отравяне с метанол, но се оказа, че това е от една партида, която е нерегламентирана и произведена незаконно.
29.Sombai (Сомбай) Камбоджа- Сомбай или оризовото вино е изключително популярно в Камбоджа. Когато се използва в медицински случаи, вкусът е горчив, но когато се произвежда за пиене и се дестилира правилно, сомбай може да бъде много вкусен. Инжектирайки някакъв сериозен стил в пиенето, Сомбай произвежда сладко бутилиран ликьор в Сием Реап – и това не е просто някакъв стар ликьор.
Колекцията от напитки съдържа осем уникални вкуса, изработени от местни продукти. Помислете за анасон и кафе, кокосов орех и ананас, джинджифил и червено лют червен пипер, лимон и лимонова трева, всички сервирани в ръчно боядисани бутилки, носещи миниатюрен карма (шиш) на камбоджа. На алкохола се придава вкус, като се смесват плодове и подправки, следвайки старите традиции на Камбоджа. Бутилира с пръчка захарна тръстика в бутилки, всяка украсена и боядисана на ръка.
30. Sang som rum (Тайланд)- Дестилиран със захарна тръстика ром от Тайланд. Популярният тайландски ром Sang Som, който рускоговорящите туристи наричат „San Sanych“, означава „Лунна светлина“ на местния език. Напитката се произвежда само в Тайланд от Sangsom Co Ltd, член на Thai Beverage Plc. Годишно се произвеждат над 70 милиона литра от този ром, но малко повече от един процент от този обем се изнася.
31.Gin (Джин) Англия– Тези, които следят световните алкохолни тенденции, знаят, че последните 5 години джинът изживява (а може би изживя) своя глобален ренесанс. Крафт течението сред напитките позволи да се появят стотици видове джин, джин-барове, та дори и джин-хотелът The Distillery в Лондон. България, макар и малко късно, също стана част от това. Ако през 2016 в страната бяха представени световните мейнстрийм марки джин, то към днешна дата разнообразието е в пъти по-голямо.
От 20 февруари 2008 година Европейският Съюз приема законодателни промени, които определят следните изисквания към напитка, за да може тя да бъде наречена „джин“:
Джинът е изработен с подходящ етилов алкохол, ароматизиран с плодове от хвойна (juniperus communis) и други аромати;
Използваният етилов алкохол трябва да бъде дестилиран до минималните стандарти, посочени в Наредбите на ЕС за спиртната напитка;
Преобладаващият аромат трябва да бъде хвойна;
Може да се добави вода, за да се намали алкохолния градус, но джинът трябва да има минимален алкохолен градус от 37,5%;
След дестилацията може да се добави още етилов алкохол от същия състав, използван при дестилацията.
32.Fernet (Фернет) Аржентина- Фернетът е „горчив ароматен спирт“, който обикновено се сервира като дижестив, понякога с кафе или кока-кола. Фернетът се произвежда с различни билки и подправки, включително смирна, ревен, лайка, кардамон, алое и най-важното шафран, придавайки му своя отличителен вкус.
33.Ракши (Непал)- Тази бистра, силна напитка, приготвена от просо или ориз има вкус, подобен на японското саке. Обикновено не изисква време за стареене, както много други спиртни напитки.
34. Vodka (Водка) Русия- Водката е алкохолна напитка, състояща се основно от вода и етилов спирт. При производството на някои видове водка се добавят в малки количества захар, натриев бикарбонат, настойки от билки или от ръжен хляб. Водка се прави от ръж, пшеница, ечемик или картофи, към които се добавя вода. След това съдържанието се филтрира. За да бъде кристално бистра, напитката се филтрира през филтри от кварцов пясък и активен въглен. Названието ѝ идва от думата „вода“. Алкохолното съдържание най-често е 40°, но достига до 56°
35.Koskenkorva Viina (Финландия)- Този алкохол се произвежда с непрекъснат процес на дестилация от 200 стъпки. Резултатът е промишлен етанол с висока чистота, който след това се разрежда с изворна вода и малко захар. Koskenkorva Viina- финландската водка е известна още като kossu.
36. Portwein (Портвайн) Португалия– Порт е сладко червено вино, обикновено използвано като десертно. португалско ликьорно (подсилено) вино с тъмнозлатист цвят, което се произвежда в Североизточна Португалия, в долината на река Дуро. Основно се правят червени вина порто, но се произвеждат и бели. Червените се правят от сортовете Турига Насионал, Турига Франка, Тинта Рориз, Тинта Барока и Тинта Као, а белите – от Малвазия, Серсиал, Рабигато, Вердельо и Вьосиньо.
Когато по време на ферментацията мъстта достигне алкохолни нива от порядъка на 6 – 9%, тогава се добавя 77%-ов неутрален алкохол в съотношение 1 част алкохол към 4 части вино. Алкохолът убива винените дрожди и с това ферментацията спира. Получените вина са с алкохолно съдържание 18 – 20% и остатъчна захар около 10%.
37.Canelazo (Канелазо) Еквадор- Сервирано горещо, канелазото е алкохол от захарна тръстика (aguardiente), захар и вода, сварена с канела.
38. Tej (Тедж) Етиопия)– Tej е медовина или медено вино, подправено с прахообразни листа и клонки на лечебен храст, наречен гешо. Има лек, сладък вкус. Алкохолното съдържание е между 7 и 11%.
39.Jenever (Дженевер) Белгия– Jenever е силен алкохол с аромат на хвойна. Има два различни типа „oude“ (стар) и „jonge“ (млад). Jonge jenever има вкус, подобен на водката, „с лек аромат на хвойна и малцово вино“. Оude jenever „има по-гладък, много ароматен вкус на малц“, поради факта, че понякога отлежава в дърво.
40. Guaro или Cacique (Гуаро) Коста Рика– Гуаро е сладък ликьор, произведен от захарна тръстика с бистър на цвят. Счита се за „мека“ водка поради по-ниското си съдържание на алкохол.
41. Уникум (Unicum) Унгария- Unicum е билков ликьор, използван за диджестив, отлежал в дъбови бъчви. В състава си включва над 40 билки. Традиционният unicum вече не се продава в САЩ. Вместо това може да се намери по-сладка версия под името „zwack“.
42.Pastis (Пастис) Франция- Пастис е ликьор и аперитив с аромат на анасон. Много прилича на раки и узо от Гърция.Пастис Рикар е напитка на анасонова основа. Тя е създадена през 1932 година от Пол Рикар и все още се подготвя по неговата оригинална рецепта. Основната съставка в съдържанието е звезден анасон, който вирее близо до южната граница на Китай.
Рецептата е допълнена от сладко коренче от Сирия и билки от областта Прованс, Франция.
Пастис Рикар има балансиран свеж анасонов аромат, с доловимо ухание на женско биле, изразен анасонов вкус с нотки на фенел, билкови оттенъци, лек цитрусов привкус и продължителен финал с билков послевкус.
43. Horilka (Хорилка) Украйна– Тази украинска водка обикновено се дестилира от пшеница. Въпреки че има различни вкусове и производни, повечето са домашно приготвени. Нарича се още самагон. Хорилката обикновено се дестилира от зърно (пшеница или ръж), макар че по изключение може да се дестилира и от картофи, мед, захарно цвекло и др. Един вид хорилка, наречена перцивка (на украински: перцівка), е хорилка с люти чушки. В исторически план, извън Украйна, перцивка обикновено се споменава, когато хората говорят за Хорилка.
44.Туба Филипини– Палмовото вино, обикновено наричано „kallu“ или „toddy“, се нарича туба във Филипините.
45.Akevitt (Акевит) Норвегия- Наричан „вода на живота“ Акевит, се прави от картофи, заедно с различни подправки и билки. Въпреки че кимионът е най-популярната използвана билка, анасонът, кардамонът, кимионът и копърът също могат да се добавят. Цветът на Akevitt може да варира от светло до тъмно кафяво в зависимост от това колко дълго е отлежал в дъбовите си бъчви.
46.Riga Black Balsam (Рижки черен балсам) Латвия- Рижкият черен балсам е специфичният за Латвия вид билков ликьор. Горчивият Riga Black Balsam (16% об.) е на първо място много тонизиращо средство, лекарство, което било известно на европейците още през 1752 година. Рижският Черен Балсам е доста силна напитка, в състава на която влизат 24 съставки. Тя може да се употребява с кафе, чай, сладолед и дори и сама по себе си, но така биха могли да я консумират най-вече търсачите на силни усещания.
47.Rhum Barbancourt (Ром Барбанкур) Хаити– Един от най-добрите ромове в света, Rhum Barbancourt се произвежда и бутилира изключително от Societe de Rhum Barbancourt, което го прави един от най-известните износители на Хаити. Леко злато, с нотки на свежест. Той предлага богати и хармонични аромати на ванилия и пипер.
На небцето тялото е мощно и сложно, с малко печена следа, варени плодове (сини сливи) и цитрусов компот (конфитюр от портокали). Ромът е добре балансиран. Може да се сервира с лед и с лимонова кора, за да украси цялата му изтънченост.
48. Vana Tallinn (Вана Талин) Естония– Този ликьор на основата на ром има плътен вкус. Вана Талин е „сладка нотка на ямайски ром“ и е подправен с подправки като цитрусово масло, канела и ванилия. Може да се пие направо или да смеси с кафе, в резултат на което се получава смес, подобна на ирландското кафе.
49.Akvavit (Аквавит) Дания-Ликьор със сух аромат на ким. Един от най-известните видове е Олборг, кръстен на малък град в Ютландия на северното крайбрежие на Дания.
50. Seco Herrerano (Секо Ерерано) Панама- Seco Herrerano е националната алкохолна напитка на Панама, произведена от тройно дестилирана захарна тръстика. Обикновено се пие директно или се използва като заместител на водка или ром в различни коктейли. Въпреки че има много видове, Seco Herrerano, изработен от семейство Varela, е най-популярният и достъпен в сравнение с всяка конкурентна марка.
51.Tuica (Туика) Румъния- Силна алкохолна напитка, приготвена чрез сложен, специфичен процес. Повечето хора „правят главата“ с Tuica, тъй като е много силен, със съдържание на алкохол до 60%. Той се прави само от сливи и се приготвя от началото на октомври до началото на декември поради чувствителността му към температурата. След това сливите се оставят да ферментират още шест до осем седмици.
52. Ракия България- Ракията, позната добре на всички ни е направена от различни дестилирани ферментирали плодове, включително: сливи, грозде, кайсии, праскови, черници, ябълки, круши, смокини и череши. Въпреки това, обикновено се прави изключително от грозде.
Снимка: Pinterest